Bár a legtöbb szállodában, nyaralóövezetben van orvosi ellátás, de én ettől függetlenül minden utazásomra viszem magammal a kis útipatikámat. Ebbe azokat a gyógyszereket, vitaminokat teszem, amiket ismer a szervezetem és szükség esetén tudom, hogy mit mire használjak, akár addig is míg nagyobb baj esetén az elsősegély megérkezik.

Nézzük, hogy én miket szoktam magammal vinni

Elsőként jelölj ki egy kis nesszeszert, amit útipatikaként fogsz használni, a legjobb ha ez jól rendszerezhető, kis zsebekkel, rekeszekkel. Így minden egy helyen van, nem kell külön keresgélni, hogy mit hova pakoltál a bőröndödben. Ha nincsen erre alkalmas kis táskád, akkor vásárolhatsz is kifejezetten erre a célra egyet, én például az egyik nagy kínai oldalról rendeltem párszáz forintért, pont olyat amilyen a fenti fotón van csak nagyobb méretben.  

0. A legfontosabbak azok a gyógyszerek, amiket napi rendszerességgel szedsz

Szedd össze azokat a létfontosságú gyógyszereket, amiket napi rendszerességgel kell szedned.
Én ezeket a napi beosztású gyógyszerkiadagolós tárolókat két okból sem ajánlom utazásokra: mert egy ellenőrzés során nem tudják, hogy azok milyen gyógyszerek pontosan, így akár el is vehetik a határőrök/vámtisztek (mert vannak olyan fájdalomcsillapítók, amik például Egyiptom esetén szigorúan és kérdés nélkül tiltólistások), illetve orvosi segítségnyújtásnál a szálloda orvosa kérheti, hogy vidd magaddal a szedett gyógyszerek dobozát, hogy ellenőrizni tudja névről a hatóanyagokat.

Mindig legyen nálad tartalék, ne legyen napra pontosan kiszámolva, mert leeshet, elgurulhat, ha valami miatt járatnapot módosítanak és tovább kell kint lenned, akkor legyen készenlétben

A cukorbetegek az utazás ideje alatt maguknál tarthatják vagy a kézipoggyászukban a repülőtér szigorított védelmi területére (tranzit terület) illetve a légi jármű fedélzetére vihetik az alábbi gyógyászati eszközöket: inzulinpumpa, inzulinadagoló, vércukormérő, fecskendők.

Ezeket a gyógyszereket mindig a kézipoggyászban tartsd. 

1. Fájdalom- és lázcsillapítás

Fejfájás, fogfájás, fülgyulladás, akár egy napszúrás utáni belázasodás, erre mindig van nálam egy gyulladáscsökkentő hatású fájdalom- és lázcsillapító és lázmérő.

2. Megfázás, felsőlégúti megbetegedések

Egy erősebb klíma a repülőn vagy a szobában, egy hideg üdítő, ücsörgés a vízes fürdőruhában… mindig van nálam egy pár tasak forróitalpor megfázásra, torokfertőtlenítő cukorka, orrspray.  

3. Sérülések, bőrproblémák

Ragtapaszból mindig vízállót választok, illetve teszek be olyat ami nagyobb és vágható illetve kisebb formákat is. Gézlapok is vannak bent, orrvérzés esetén a jégkockát ezzel érdemes körbetekerni és úgy szorítani orrnyeregre. Fertőtlenítő hatású sebkezelő krém vagy spray és hámosító krém vagy spray (olyat válassz, ami egy filmréteget képez a seb felszínén). Csípésekre, napégésre hűsítő gél. 

4. Gyomorrontás, hasi problémák

Görcsoldó, széntabletta, székrekedés, úti rosszullét és hányás csillapítására gyógyszer, probiotikum (főleg, ha kint szeded az Antinalt), rehidratáló italpor hasmenés és hányás esetén. 

+ vitaminok és immunerősítés

a rendszeresen szedett vitaminjaim mellett mindig van nálam kalcium pezsgőtabletta, magas dózisú magnézium por is. Vidd magaddal nyugodtan a már bevált itthoni immunerősítődet, akár grapefruit cseppet vagy valamilyen illóolajokat használsz. Érzékeny szeműeknek szemcsepp is ajánlott. 

és ne feledd, soha ne indulj el az utazás teljes idejére szóló utasbiztosítás nélkül!

… és akkor a csekklista

        • napi rendszerességel szedett gyógyszerek
        • fájdalom- és lázcsillapító, gyulladáscsökkentő, lázmérő
        • torokfertőtlenítő, forróitalpor, orrspray
        • görcsoldó, széntabletta, hashajtó, probiotikum, rehidratálópor
        • ragtapasz, sebkötöző, hámosító és fertőtlenítő szer
        • csípés és napégés utáni hűsítő gél
        • hányinger elleni gyógyszer 
        • allergia elleni gyógyszer
        • vitaminok, kalcium, magnézium, immunerősítő
        • csipesz, kisolló

+ TIPP

Antinal-t mindenképp érdemes beszerezned kint, mert itthon nem kapható gyógyszertárban és sokaknál hazaérkezés után jön elő a hasmenéses probléma, így jó ha itthon is van nálad! 

Itt írtam bővebben erről: https://egyiptomikorutak.hu/index.php/2022/03/15/minden-amit-tudni-akartal-a-faraok-atkarol/