Sajnálom, ha kínos, de muszáj róla beszélni…

AZ A BIZONYOS „FÁRAÓK ÁTKA”

Első egyiptomi utazásod elött, fogadni mernék, hogy nagyon-nagyon sokan ellátnak jó tanácsokkal, hogy mit egyél, mit ne egyél, mert hasmenés lesz. Ne rémülj meg kérlek, abszolút minimalizálható ennek az esélye és nem szeretném, hogy ez visszatartó tényező legyen számodra, hogy Egyiptomot válaszd úticélodként.

A bélrendszerünkben többmilliárd baktérium lakik, akik létfontosságú jó barátként állnak egészséged szolgálatában. A bélflórádat Te „építgeted” azzal, ahogyan a mindennapokban étkezel. Betegeskedés, antibiotikumok szedése, egyoldalú táplálkozás, stresszhelyzet miatt a bélflórád legyengül, sokkal kevésbé lesz ellenálló a számára idegen „betolakodókkal”. Ez így van minden egyes nap, bárhol élsz a világban. Hogyha bármilyen új, a bélflórád számára ismeretlen baktérium bekerül a rendszerbe, akkor felborítja a már „ismert menetrendet” és észreveszed, hogy valami nincs rendjén. Többször kell wc-re menned vagy fáj a hasad, görcsöl, megváltozik a megszokott végeredmény. Teljesen mindegy, hogy hol vagy. Ehetsz strandon a Balatonon, a sarki kínainál vagy egy luxuskategóriás étteremben vagy a szomszédnál. Hogyha az emésztőrendszered számára valami nem szimpatikus, akkor országtól, helytől függetlenül ez rövid időn belül megmutatkozik. Ebben egyetértünk, ugye? Van, aki erre jelentősen érzékeny.

Na, most elmegyünk Egyiptomba. Elsőként ott kezdődik, hogy az utazás okoz egy alap stresszt, még akkor is, ha ez nem tudatosul benned. Változás zajlik, a szervezeted érzékeli, hogy most valami történni fog. Ez nem rossz vagy jó, hanem valami más, mint a mindennapok. Rengeteg inger ér: bepakoltál-e mindent, odaérsz-e a repülőtérre, mi lesz otthon addig, mindent elintéztél-e… még sorolhatnám, de biztosan tudod milyen érzés ez. Az utazás napján tuti, hogy csak bekapsz valamit gyorsan, már aznap nem megfelelően étkezel (tisztelet a kivételnek, most általánosan írok csak, ha nem így van, ne vedd magadra) utána repülés, a gépen van valami étel, de az sem az igazi megszokott.
Megérkezel a szállodába és vár téged egy terülj-terülj asztalkám, svédasztal, rengeteg féle étellel. Nehéz megállni, hogy ne ess első este kísértésbe, hogy végig kóstolsz mindent… Pláne egy all inclusive ellátásnál, amikor majd’ 0-24 folyamatosan ehetsz-ihatsz…. de nézzünk néhány tanácsot illetve tévhitet és oszlassuk el a félinformációkat a nyugodt nyaralásod érdekében!

Szabad a csapból inni ?

Nem javasoljuk és fogmosásra is ásványvizet használj

Szabad jégkockát kérni az italokba?

Ez részben igaz. A szállodákban tisztított vízből készítik a jégkockákat, nyugodtan fogyaszthatod. Viszont utcai kávézókban, étteremben inkább kerüld.

Szabad zöldséget és gyümölcsöt enni ?

Nyugodtan egyél mindent. Én egy dolgot kerülök személy szerint: az a cukros vízben úszó gyümölcsaláta. Ezen kívül minden salátát, zöldséget, gyümölcsöt, hámozottat, hámozatlan rendszeresen eszek vegetáriánusként. Amivel óvatosan: eper és más „szivacsosabb” szerkezetű gyümölcsök, amiket ha esetleg a konyhán csapvízben mostak meg, akkor magukba szívhatták a bacikat. 

Szabad az utcán enni?

Oh igen! Az utcán, nyílt lángon sütött, grillezett ételek teljes biztonsággal fogyaszthatók. Nézd meg hol esznek a legtöbben a helyiek, ott biztosan mindig friss az étel. Ajánlom is, hogy próbáld ki a helyi gasztronómiát, érdemes!

Viszont van néhány bevált tippem, amit érdemes megfogadni és odafigyelni rá:

  • fokozatosan, napról napra szoktasd rá a szervezetedet az új ízekre és új fűszerezésre.
  • kerüld a nagyon hideg italokat, akkor ha a kint nagyon tűző nap és forróság van és ugyanígy kerüld a szoba túlhűtését is.
  • kerüld a majonézes salikat meleg időben, hamar romlandó lehet
  • érdemes a zöldségekre, salátákra illetve a vízbe is friss citromot facsarni
  • tengeri herkentyűkkel is lépésről lépésre haladj, ha itthon nem fogyasztod rendszeresen
  • legyen nálad kézfertőtlenítő, nedves törlőkendő mindig
  • óvatosan a nagyon cukros, szirupos koktélokkal, mert ezek alapvetően is könnyítik a wc-re járást.
  • tudom, all inclusive és alkohol… de sajnos az alacsony kategóriás hotelekben rendszerint műanyag palackosak a helyi alkoholos italok, mint a whiskey, vodka, gin és társai. A műanyag palack, töményszesz és 40 fok a napon nem jó párosítás. Sok nem odaillő anyag is kioldódik a palackból, ami az amúgy sem top minőségű alkohollal keveredik.
  • pénzezés, fizetés után ügyelj rá, hogy ne nyúlj a szád környékére, ugyanúgy kilincsfogás, bárhol lehet baci, nem feltétlenül étellel vagy itallal vihetjük be a szervezetünkbe
  • erősítsd az immunrendszered már itthon is, vitaminokkal, tápanyagdús ételekkel (van aki a grapefruit cseppet is ajánlja, hogy bevált neki) és érdemes egy probiotikum kúrát végig csinálni utazás előtt, hogy a jó bélbacikkal felkészítsd a bélrendszered védekezőképességét. 

Ha már érzed, hogy valami nem stimmel, kutyorog vagy furcsán görcsöl a hasad, többször jársz wc-re a megszokottnál, akkor érdemes egy pár étkezést diétásra fogni: pirítós, sima rizs, natúr grill hal, csirke, ami jól esik de egyszerűen emészthető. Igyál menta és ánizs teát, emeld a folyadékbeviteledet. Az egyiptomiak esküsznek a feketekávé+citromlé kombinációra cukor és tej nélkül. Nem finom, de hatásos. 
Hogyha elért a baj és hasmenésed van és a diéta után sem enyhül vagy rosszabb lesz a helyzet akkor mindenképp segítség kell, hogy ne rontsa el a nyaralásod.
Ilyenkor szokták ajánlani az Antinalt (vagy Flagyl, Diax) a patikában, ez gyorsan hat, ha az adagolást szigorúan betartod, amit a patikus felír! Ne az otthonról hozott házipatikát használd, mert helyi baktériumra helyi antibiotikum ad megoldást! Viszont Normaflore-t érdemes magaddal vinni, hogy visszapótold a jó bacikat. Hogyha nem javul egyik napról a másikra, akkor orvos és egy gyors infúzió koktéllal néhány óra múlva már semmi bajod. Az egyiptomi kórházaktól ne félj, ha kötöttél utasbiztosítást akkor a biztosító magyar nyelvű asszisztenciája mindenben a segítségedre lesz, autót küld és a számlát is rendezi.

Hogyha viszont ennél súlyosabb a baj, láz, hidegveríték, hányás is fennáll, akkor valószínűleg valamilyen vírusos fertőzést szedtél össze és azonnal orvoshoz kell fordulni.

Antinalt megelőzésre ne szedj. Ahogy itthon sem szedsz antibiotikumot megelőzésre. Viszont érdemes már érkezéskor beszerezni, hogy ha kell, akkor kéznél legyen. Gyerekeknek kapható szirup formájában is. Vannak, akiknél hazaérkezés után jön elő a probléma, így jó, ha van nálad, nem nagy összeg, inkább vedd meg és hozd haza magaddal.  

… és akkor jöjjön a védőital… Ebben sajnos se pro se kontra nem tudok nyilatkozni, mert nem iszom pálinkát. Ha téged megnyugtat, hogy van nálad és legyőzi a bacikat, akkor hozz magaddal, a feladós poggyászban elfér 🙂

Ha maradt kérdés, tedd fel bátran! 🙂